• KONTAKT
  • SAMOSPRÁVA
  • DOKUMENTY
  • AKTUALITY
  • ÚRADNÁ TABUĽA
slider1

Kontakt:

Napíšte nám:

Šport

Vznik telovýchovy v obci Lovinobaňa sa datuje do rokov 1925 / 1926. Bol to práve futbal, ktorý v tých časoch začali hrať študenti a mladí ľudia z dediny. Tým, že v tomto období sa začal rozvíjať aj závod Magnezitka Lovinobaňa, začína sa v orku 1928 vytvárať organizovaná futbalová súťaž a hrá sa aj prvý oficiálny zápas Cinobaňa – Lovinobaňa. Najväčšiu slávu dosahuje v roku 1951 – 1953, keď Lovinobaňa hrá krajské majstrovstvo. V pohárovej súťaži je to zasa rok 1959 – 1960. V tejto sezóne hrala Lovinobaňa štvrťfinále Slovenského pohára.

Volejbal sa začína v obci hrať za tzv. Slovenského štátu v roku 1940. Hrá sa v Lovinobani „na Borovkárni“. Po oslobodení sa vytvára volejbalové družstvo, ktoré hralo na rôznych turnajoch v širokom okolí.
V tomto období ešte neexistovala majstrovská súťaž. Lovinobanské družstvo hrá veľmi dobre a niekoľko takýchto turnajov vyhráva. Od roku 1950 sa začína hrať volejbal aj súťažne. Najväčším úspechom volejbalu bolo druhé miesto v krajskom majstrovstve za Vysokou školou dopravnou Žilina v roku 1966. V rokoch 1949 – 1952 si mládež postavila dve volejbalové ihriská a basketbalové ihrisko pri kúpalisku.

V roku 1951 sa hral aj basketbal. Pre nedostatok mužstiev po roku súťaž v okrese prestala exitovať.

Od roku 1966 začína sa hrať v Lovinobani ľadový hokej. Najprv v okresnej súťaži a postupne sa mužstvo prebojovalo do krajského majstrovstva. Svojpomocne sa pri základnej škole z prostriedkov SZM brigádnickou formou aktívnych športovcov a fanúšikov postavil areál zimných športov. V súčasnej dobe oddiel už neexistuje.
Stolný tenis sa hral najlepšie v rokoch 1950 – 1955.

Rady oddielov sa rozrástli o oddiel turistiky, oddiel základnej a rekreačnej telesnej výchovy a šachov. Šachisti hrali okresné majstrovstvo a mali nádej vyhrať ho a postúpiť do okresnej súťaže.
Dobré výsledky dosahovala mládež v športových hrách v rámci podniku na Magnezitiádach. Členská základňa pozostávala z 235 členov a 22 žiakov. Lovinobančania sa pravidelne pripravovali na spartakiádu (zúčastnili sa aj v roku 1985, z telovýchovnej jednoty cvičilo 20 žien).
Veľká pozornosť sa venovala hracej ploche na futbalovom štadióne. V roku 1984 sa zatrávnilo ihrisko, zrekonštruovala sa atletická dráha, uskutočnila sa generálna oprava hygienických a sociálnych zariadení.

Je veľká škoda, že tieto športy „pohltil čas“, ešte dobre, že nie všetky.

Fotogaléria:

Novinky:

Kalendár:

Kurzy valút: